Alergia u dzieci – w jaki sposób z nią walczyć?

W ostatnim czasie doktorowie pediatrzy odnotowują wzrost zachorowań na rozmaitego typu alergie pośród najmłodszych pacjentów. Okazuje się, że kłopot ten dotyka nie wyłącznie dzieci, których rodzice czy dziadkowie są na coś alergiczni, niemniej jednak też maluchów, jakie z pozoru nie są w grupie ryzyka. Przyczyn, dla których alergia jest aktualnie jedną z najpopularniejszych schorzeń dotykających już nawet kilkumiesięczne niemowlęta jest fakt, doszukiwać można się w przeróżnych rzeczach – weryfikuje to testy alergiczne Lublin. Z pewnościądzieci rodziców, którzy są uczuleni na wybrane pokarmy, pyłki roślin, sierść zwierzaków lub też składniki kosmetyków, z pewnością stanowią najogromniejszą grupę ewentualnych alergików.

Dlatego nieomalże od urodzenia lekarze zalecają właściwą opiekę nad tymi dziećmi. Najprzyzwoiciej jest, jeśli matki karmią je piersią. Muszą niemniej jednak przy tym same zwracać ogromna uwagę na to, co jedzą. Muszą na przykład unikać artykułów mlecznych, o alergia na białko krowie jest przeważnie występującą wśród małych dzieci. Do innych posiłków silnie uczulających zakwalifikować można pomidory, banany, cytrusy, soję i jajka oraz ryby. Tych także młoda matka odżywiająca dziecko piersią ma unikać. W przypadku alergii u maluchów należy również ostrożnie wprowadzać pokarmy stałe.

Najodpowiedniej robić to jak najpóźniej i nadzwyczaj powoli. Po podaniu dziecku każdego z nowych artykułów należałoby odczekać parę dni, aby uczynić, czy nie wystąpiła jakaś reakcja alergiczna. U tak młodych pacjentów zwykle alergia objawia się zaczerwienioną oraz swędzącą skórą. Mówi się nawet o tak zwanym atopowym zapaleniu skóry. Dziecko cierpiące na takie schorzenie żąda szczególnej opieki przy użyciu należytych środków pielęgnacyjnych. Można tu sięgnąć na przykład po dostępne w aptekach emulsje oraz balsamy do ciała, które w głównej mierze natłuszczają skórę dziecka. Warto też zgłosić się do lekarza pediatry lub ewentualnie alergologa, który z pewnością przepisze maść łagodząca objawy alergii. Innym symptomem uczulenia u małego dziecka mogą być zaparcia lub ewentualnie biegunki. Na pewnomogą one świadczyć o nietolerancji jakiegoś z podawanych pokarmów. Jeśli takie trudności wystąpią, warto zastanowić się, czy w jadłospisie dziecka nie było któregoś z silnych alergenów.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz