Centralne ogrzewanie oraz moc pieca – jakie wybrać do domu?

Nasz nowy wymarzony dom wypada ogrzać. Przed nami stoi wybór czym oraz jak będziemy ocieplać stworzony przez nas dom jednorodzinny. Jaki piec centralnego ogrzewania wybrać? Teraz na rynku obecnych jest dużo firm zajmujących się wytwórczością oraz sprzedażą pieców. Branża też bardzo ekspresowo się rozwija, powstają coraz to pionierskie, konkurencje firmy dlatego mamy znaczący wybór. Do wyboru posiadamy piece zasilane na paliwa stałe – węgiel, eko groszek lub miał – lub paliwa ciekłe/płynne – gaz oraz biopaliwa. Należy zastanowić się nad wyborem rodzaju zasilania ponieważ odbije się to następnie na wydatkach ogrzewania. Jedne paliwo jest o wiele bardziej kaloryczne od drugiego natomiast to drugie jest tańsze od pierwszego.

Należy też przekalkulować jaka moc grzewcza jest nam potrzebna. Wolno wypytać znawców lub przedstawicieli firm, jakie piece są należyte do danego rodzaju paliwa oraz jaki najpoprawniej sprawdził by się w domu o danym metrażu – wypróbuj pellet. Jest to ważne bo do każdego pieca montuje się inną instalację oraz zachowuje się innego rodzaju zabezpieczenia bezpieczeństwa. Przed zakupem pieca do domu wypada uwzględnić jaką moc potrzebujemy.

Piec nie może być za znaczący ani za mały. Moc ma obowiązek być optymalnie dobrana do naszego zapotrzebowania. Przez zakupem musimy uwzględnić kilka elementów takich jak stan ogrzewanego obiektu oraz stan izolacji. Liczba osób zamieszkujących mieszkanie też ma duże znaczenie. Najważniejszym jednakże wskaźnikiem jest ogólna powierzchnia wszystkich pomieszczeń oraz to czy piec służyć będzie też do podgrzewania wody użytkowej ( przy obliczeniach należy wtenczas dodać około 30 procent mocy). Piece o mocy 12-15 kW bez pośpiechu wystarczają do ogrzania nawet dwustu metrów kwadratowych domu. Moc pieca oblicza się zwielokrotniając przestrzeń pomieszczeń użytkowych (w metrach kwadratowych) przez wysokość tych pomieszczeń oraz mnoży przez 40 gdy posiadamy oryginalną, właściwą izolację lub przez 60 w przypadku słabej izolacji. Wynik mocy pieca otrzymywany jest w watach. Obliczenia jesteśmy w stanie zrealizować sami. Fachowiec, znający się na rzeczy, zrobi to jednakże lepiej.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz