Czym charakteryzuje się schizofrenia prosta?

Schizofrenia jest chorobą, jaką można podzielić na kilka rodzajów. Jednym z nich jest schizofrenia prosta. Osoba, która na nią cierpi nie ma urojeń, czy halucynacji. Występują u niej tylko negatywne symptomy, które związane są z obniżoną aktywnością życiową bądź z brakiem tej aktywności. Chory staje się obojętny na rzeczywistość, jaka go otacza. Nawet jego prywatny los go nie interesuje. W dodatku przestaje czuć emocjonalny związek z innymi ludźmi. Jest apatyczny i bierny. Czuje, że nie jest fragmentem społeczeństwa, słabo odczuwa emocje.

Chory izoluje się. Ostrożnie pogarsza się jego samopoczucie oraz traci chęci do życia. Poza tym zauważalne jest to, że mechanicznie wykonuje swoje obowiązki. Z niekiedy zaczyna je wręcz zaniedbywać, a dla innych wydaje się dziwakiem. Wycofuje się z życia, traci znajomych. Wskutek tego także ten rodzaj schizofrenii uchodzi za dość dotkliwy. Schizofrenia łatwa występuje dość okazjonalnie, co powoduje, że trudniej jest ją wyleczyć. Pomocna w leczeniu jest zarówno psychoterapia, jak i farmakoterapia. Niestety szanse na wyleczenie są małe. Często uważamy kogoś za ekscentryka, a jednakże może się okazać, że cierpi on na schizofrenię. Warto pamiętać, że schizofrenia to choroba, jaka w pewnych sytuacjach pojawia się gwałtownie, a od czasu do czasu rozwija się długie miesiące i nawet najbliższe otoczenie chorego nie ma jakichkolwiek podejrzeń. Dzieje się tak do czasu zaostrzenia objawów. Jeżeli więc w naszej profesjonalnej rodzinie, czy wśród znajomych spostrzegamy, że ktoś zachowuje się inaczej aniżeli z reguły trzeba zwrócić na to uwagę.

Takie zmiany nie muszą naturalnie od razu oznaczać choroby, lecz należałoby zdawać sobie sprawę z tego, że w wypadku podejrzenia takiej choroby potrzebna jest konsultacja z lekarzem. Może się okazać, że panikujemy, ale jeżeli rzeczywiście lekarz zakomunikuje chorobę, potrzebne będzie leczenie i pobyt w szpitalu. Jeśli w związku z tym obserwujemy, że ktoś nam bliźni ma omamy, traci kontakt z rzeczywistością, izoluje się, czy również popada w stany lękowe to wypada zareagować.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz