Hodowla ziół – skąd brać określone nasiona?

Pomimo produkowania wielu leków na bazie surowców roślinnych, niejednokrotnie powodują one sporo skutków ubocznych. Przyczyna spoczywa w odjęciu elementów roślinnych substancji pomocniczych, o zewnętrznie małym znaczeniu dla terapii.

Jednakowoż to naturalnie one przygotowują organizm ludzki na działanie godziwych aktywnych składników o newralgicznym znaczeniu. Skutkiem tego także większość lekarstw fabrykowanych na bazie ziół jest pozbawiona naturalnych właściwości. Co niemiara farmaceutyków z powodzeniem można zastąpić ziołowa terapią.

Zioła są kosztownym źródłem witam i składników mineralnych – sprawdź medyczna marihuana. Co więcej, mają one delikatne działanie i są łatwo przyswajalne dla organizmu. Dlatego też użytkowane są na rozmaitego rodzaju niedogodności. Zioła są w stanie być też przyjmowane jako suplement diety.

Przykładem może być wywar z pokrzywy. Wykorzystuje się go w leczeniu awitaminozy z uwagi na obecność w jej surowcu witamin C, K, B oraz wielu mikroelementów. Mnóstwo roślin ma także sporadycznie napotykane gdzie indziej pierwiastki, niezbędne dla harmonijnego działania organizmu, jak bor, wanad lub selen. Już nasze prababki traktowały rośliny zielne z szacunkiem. Zbierano je w wyznaczonej porze, cyklicznie wczesnym rankiem. Co poniektóre z nich posiadały mocniejsze działanie, jeśli materiał był ścinany przed pierwszą burzą, w czasie pełni, bądź np. w noc św. Jana.

Zazwyczaj każda wieś i osada posiadała własną znachorkę bądź zielarkę, która specjalizowała się w leczeniu metodami naturalnymi. Ich wiejskie chaty kryte strzechą pachniały opalanym tymiankiem, rozmarynem i miętą. O zioła dbano również w klasztorach. Każdego dnia duchowni wychodzili z prostymi przyrządami na klasztorne poletka by uprawiać te niezwykłe rośliny. Często byli oni także w posiadaniu ponadprzeciętnych ziołowych receptur. Maści, wywary i nalewki były wyprzedawane, lub też wymianę na inne potrzebne towary. Teraz zioła uprawiane są w przydomowych ogródkach, głównie z uwagi na ich intensywny zapach, jak i kuchenne zastosowanie. Uprawia się je również w celach medycznych. Jest to największy i jednocześnie najstarszy producent ziół w stworzonym przez nas kraju.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz