Instytucja finansowa vs kredytobiorca – kto wygra?

Wypada przyznać, że pomimo iż na świecie panuje kryzys – to jeden rynek gospodarki jakoś dziwnie nie odczuwa skutków tego kryzysu, a nawet wolno powiedzieć, że absolutnie nieźle na nim zarabia. Pewnie dzisiaj ktoś zastanawia się… kto to taki, lub ewentualnie także co to takiego? jakkolwiek odpowiedź jest całkiem łatwa – to sektor finansowy, a dokładniej banki. To właśnie banki trzymają się rewelacyjnie mimo, że na zewnątrz sugerują, że jest inaczej. Należałoby zanotować, że kryzys się rozpoczął tak w rzeczy samej z winy banków, jakie spekulowały pożyczkami, dając pieniądze ludziom praktycznie bez zabezpieczeń. W stanach Zjednoczonych w ten sposób użyczono miliardy dolarów na budowę lub ewentualnie zakup domów.

Kilka banków upadło, jakkolwiek reszta mimo, że była zamieszana w ten proceder nie poniosła jakichkolwiek konsekwencji, co więcej państwa dokapitalizowały banki, pomimo że w tym samy czasie nikt nie pomógł wielu przedsiębiorstwom produkcyjnym, jakie bankrutowały poprzez politykę banków – więcej na stronie Kredyt Hipoteczny Wrocław. Rządy znacznej większości państw, jakie pozostały dotknięte kryzysem nie pomogły swoim przedsiębiorstwom, jakkolwiek nie odmówiły takiej pomocy prywatnym bankom.

Jedynym państwem, który z tego się wyłamał była drobna Islandia, jaka w głównej mierze pomogła swoim przedsiębiorstwom i wzięła pod opiekę osoby dotknięte kryzysem wywołanym przez banki. Bulwersujące oprócz tego było to, że mimo faktu iż to banki sprawiły ten kryzys pieniężny, prezesi tych banków, dyrektorowie ich przyznawali sobie w dalszym ciągu wielkie nagrody, tak jakby nic się nie stało, jakby banki w dalszym ciągu były rewelacyjnie zarządzanymi oraz przynoszącymi instytucjami, a nie pogrążonymi w kryzysie. A może tak naprawdę jest? Może banki absolutnie nieźle dają sobie poradę? Może na całym kryzysie rewelacyjnie zarabiają, spekulując w dalszym ciągu aktywami? Nie jest to miarodajne, nikt nie pragnie także szerzyć teorii spisku, jednakże jeżeli tak popatrzeć na to co się dzieje, to wszystko wydaje się bardzo nadzwyczajne. Należy jednakże pozostawić takie dywagacje na boku. W ostateczności to naturalnie te instytucje stoją na straży wartości pieniądza oraz są jakby nie było instytucjami zaufania powszechnego.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz