Jak pozyskać profesjonalne rady prawne?

Rodzice na ogół chcieliby dla swoich dzieci kariery prawniczej. Lecz jednocześnie w stworzonym przez nas kraju zaufanie do prawników cały czas maleje. Dotyczy to także adwokatów, chociaż kiedyś pośród zawodów prawniczych cieszyły się największym zaufaniem. Wynikało to z faktu, że adwokaci kojarzyli się z obrońcami opozycjonistów, co wzbudzało do nich sympatię. Po zmianach ustrojowych dostrzegamy dzięki mediom, że adwokaci stoją po stronie internetowej nie zawsze znanych osób publicznych. Adwokat pomaga niemniej jednak konsumentowi w imię prawa, według jakiego każdy ma do takiej obrony prawo, niezależnie od własnego stosunku do popełnionego przez niego czynu – więcej na prawnik gorzów wlkp. Chociaż każdy adwokat ma obowiązek przestrzegać zasad etyki adwokackiej zawartej w Kodeksie Etyki Adwokackiej, to niemniej jednak nie wystarcza, żebyśmy im ufali. Kodeks ten mówi jasno, że stosunek kontrahenta oparty jest na zaufaniu oraz adwokat ma obowiązek zakończyć współpracę z konsumentem jeżeli ten stracił to zaufanie.

Interesujące, ilu adwokatów rzeczywiście zdecyduje się to robić w takiej sytuacji? Bardzo nieraz mówimy w Polsce do adwokatów, adwokatów, radców prawnych – mecenasie. W polszczyźnie przyjęło się używać takiego określenia szczególnie na mecenasa czy też radcę ustawodawczego. Takiego grzecznościowego zwrotu używamy pragnąc okazać prawnikowi respekt, podobnie jak w liceum zwracamy się do nauczycieli panie pedagogu, chociaż zwykle mają tytuły magistrów. Termin ten jest zwyczajowy, całkowicie nie ma odniesienia do przepisów naszego prawa. Adwokat nazwany mecenasem może czuć się powołany do szczególnej opieki nad swoim kontrahentem.

Według jednej z teorii słowo to bowiem wywodzi się od nazwiska Maccenasa, jakiego z historii znamy jako opiekuna (mecenasa właśnie) artystów swojej epoki. Czy współczesny adwokat jest rzeczywiście opiekunem własnego klienta czy nie, to mocno dyskusyjna sprawa. Zazwyczaj prawdopodobnie tak, jednakowoż spadek zaufania do zawodu mecenasa mówi nam, że jest to zwrot tylko grzecznościowy, pozbawiony tej pozytywnej treści. Chociaż każdy dokładnie wykonujący swój zawód adwokat może zasłużyć na takie miano. Co pomogłoby, oczywiście, przywróceniu zaufania do tego zawodu.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz