Jakie branże stosują pneumatykę i siłowniki?

Uniwersalnie uważa się, że pneumatyka stosowana jest przede wszystkim poprzez branżę budowlaną. Układy pneumatyczne są bo instalowane zwłaszcza w koparkach i dźwigach – żurawiach. Jeśli jednak bliżej przyjrzymy się tej dyscyplinie, wtedy prędko zauważymy, iż pneumatyka w rzeczywistości ma znacznie szersze przeznaczenie. Pneumatyka jest w stanie tworzyć machiny nie tylko na potrzeby sektora budowlanego. Układy pneumatyczne są także instalowane w sprzętach górniczych, rolniczych oraz przemysłowych. Dosyć istotne znaczenie pneumatyka odgrywa też od niedawna w branży transportowej.

Układy pneumatyczne można odnaleźć również w podwoziach samolotów i w układach kierowniczych samochodów rodzaju wywrotki. Z całą pewnością można wobec tego oznajmić, że dzisiaj dzięki hydraulice siłowej funkcjonuje wybitnie wiele machin oraz sprzętów. We wszelkich układach hydraulicznych najistotniejszą rolę gra ciecz hydrauliczna, a obok niej także pompy hydrauliczne, filtry, uszczelniacze oraz siłowniki hydrauliczne.

Pneumatyka jest dziedziną opierającą się w kluczowej mierze na opracowywaniu i użytkowaniu układów pneumatycznych. Mogą być one instalowane w wielu przeróżnych sprzętach, pomiędzy innymi w urządzeniach budowlanych oraz przemysłowych – wypróbuj siłownik pneumatyczny. W każdym jednak przypadku muszą być dokładnie zaprojektowanie. Projektowanie układów nie jest łatwe, zwłaszcza, iż do ich tworzenia używanych jest wiele różnych części. Kluczową rolę wydaje się odgrywać tak zwana ciecz, lecz obok niej ważnymi elementami są również pompy hydrauliczne, uszczelniacze, filtr, siłowniki hydrauliczne, przewody i zawory regulujące dopływ cieczy.

Pneumatyka jest branżą opartą na układach hydraulicznych, w jakich newralgiczna energia odbierana jest za pośrednictwem siłowników hydraulicznych (w niektórych przypadkach może być ona odebrana również przez odpowiednie cylindry). Do stworzenia dobrze działających układów pneumatycznych przydatnych jest wobec tego dużo ważnych elementów, bez których ani rusz.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz