Jakim sposobem dobrać obuwie sportowe?

Jednym z fundamentalnych elementów stroju jakiegokolwiek człowieka jest obuwie oraz nieomalże każda jednostka posiada tak zwane buty sportowe, równolegle nie zdając sobie sprawy z tego, że istnieją różne typy obuwia oraz mają one przeróżne przeznaczenie. Przy doborze obuwia sportowego, pierwsze co należy uczynić to zastanowić nad tym, do czego to obuwie będzie wykorzystywane…

Jeżeli nie uprawiacie sportów wyczynowo tylko rekreacyjnie i Wasze treningi są poniekąd rozrywką, to wystarczy jedynie się zaopatrzyć w standardowe buty sportowe. Jednak i takie uniwersalne buty powinny być prawidłowo dobrane. Przede wszystkim należy zorientować się, jaki jest rodzaj naszej idealnej stopy – jest to uzależnione od układu sklepienia na stopie.

Jeżeli posiadamy tak oznaczane „niskie sklepienie” to należącą do nas stopę określa się mianem stopy pronującej, innymi słowy takiej, jaka przy połączeniu z podłożem, gdy ją stawiamy, kieruje się niezwykle do środka. Dla takich ludzi produkuje się odpowiednie buty sportowe pronujące dostępne na stronie internetowej warszawa. Jeżeli tudzież układ sklepienia jest wysoki jest to stopę definiuje się mianem stopy supinującej, a więc poszukiwane obuwie ma obowiązek należeć do tej oczywiście kategorii. Oczywiście jak we wszystkich zagadnieniach, tak oraz w typach stóp, można wyróżnić również stopy neutralne, na jakie profesjonalne są prawie wszystkie typy butów.

W celu określenia rodzaju stopy nie musimy udawać się do lekarza specjalisty. Wartościowy nam do tego jest kawałek papieru wielkości stopy i sama stopa, subtelnie zmoczona wodą. Po odciśnięciu mokrej stopy na kartce jesteśmy w stanie określić jej typ.

Jeżeli odcisk stopy jest niezwykle wyraźny, z pewnością będzie to typ pronujący. Natomiast kiedy ewidentnie widać tylko przód oraz tył stopy, czasem połączony cienką nitką, klasyfikujemy się w kategorii stopy o wysokim sklepieniu. W czasie, gdy na kartce stopa naznaczyła się proporcjonalnie – palce, przód, pięta i połączenie tych elementów w całość to wynik ten oznacza stopę neutralną. Kiedy tak właściwie typ stopy jest określony, dobór odpowiedniego obuwia to już pestka. Pamiętajmy, że o to które obuwie jest perfekcyjne dla danego typu stopy, żeby nie narażać jej w trakcie uprawiania różnych sportów na rozmaitego typu kontuzje i aby stopa nie męczyła się za szybko i nie bolał, najprawidłowiej dopytać osoby fachowej, a w związku z tym sprzedawcy.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Komentarze od was

  1. Tomasz pisze:

    Warto sprawdzić ofertę firmy ORTO-STOP-PLUS, która specjalizuje się w tworzeniu unikatowych wkładek ortopedycznych, które będą idealnym wyborem nawet dla najbardziej wymagających klientów. Dodatkowym atutem jest cena, która jest przystępna, jak na tak wysoką jakość wykonania. Sprawdź ofertę na ortostopplus.pl – wkładki ortopedyczne dla dzieci.

Dodaj komentarz