Jakim sposobem przygotować formalności do pochówki?

To smutne śmierć na nas nie zaczeka – w wielu przypadkach odejście bliskiej osoby nadchodzi w bynajmniej oczekiwanym momencie. Na szczęście są zawodowcy, jacy pomogą, nawet wtenczas, kiedy zgon nastąpił poza granicami kraju lub też w innych niebanalnych miejscach. Ten kłopot, to transport zwłok do kraju. Prawdopodobnie większa część ludzi odjeżdżających na wczasy gdziekolwiek w świat, nie analizuje, czy ich zabezpieczenie obejmuje przewóz zwłok na cmentarz do kraju zamieszkania.

A przecież Ci, jacy w różnych zagranicznych wypadkach losowych zakończyli własne życie, także nie przypuszczali, że już nie wrócą do własnych bliskich. Przecież wyjazd był wyłącznie na parę dni… Inaczej polisa na tę przygnębiającą okoliczność ma być wręcz wymagana od wszystkich zleceniodawców wyjazdów, lub ewentualnie biur podróży. Tutaj cmentarz puszczykowo wszelkie formalności załatwi, pomoże, ale współczucie dla znajomych nie ma nic wspólnego z prawami ekonomii – za wykonaną usługę wypada zapłacić. O ile koszt przewozu zwłok autem okaże się do przyjęcia, o tyle transport lotniczy może być dla bliskim kosztem nie do udźwignięcia.

Należałoby o tym nie zapominać przed spakowaniem walizki. Ministerstwo Spraw Zagranicznych jasno oraz czytelnie określa nasze powinności przed cudzoziemskimi podróżami oraz w ich trakcie – należy posiadać znaczący paszport, lub dowód osobisty, w zależności od kraju, do którego się wybieramy, w przypadku wyjazdu do któregoś z krajów członkowskich Unii Europejskiej zaopatrzyć się w kartę EKUZ, która uprawnia do podstawowego leczenia i wykupić w poważnym towarzystwie ubezpieczeniowym polisę od następstw nieszczęśliwych przypadków oraz wydatków leczenia. Tutaj, z naciskiem na możliwe sprowadzenie zwłok do kraju. Każdy zakład pogrzebowy pomoże bliskim zmarłej osoby w sprowadzeniu zwłok do kraju, jakkolwiek połączone jest to z rozległymi kosztami. Ma prawo się okazać, iż transport zwłok na cmentarz, najzwyczajniej w świecie zrujnuje finansowo najbliższych. Karta EKUZ, gwarantuje możliwość podstawowego leczenia w krajach unijnych, jednakowoż nie jest podstawą do transportu ciężko chorych czy też transportu zwłok do kraju. Nie zapominajmy, iż przewóz zwłok jest bardzo kosztowną sprawą, a bez pomocy firmy wykwalifikowanej w tym zakresie, sami niczego nie zdziałamy. Ma okazję się zdarzyć przykra sytuacja, że z powodu braku środków, rodzina przymuszona będzie do pozostawienia bliźniej osoby w kraju, w którym ona zmarła.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz