Jakim sposobem zbudowana jest skrzynia?

Większa część posiadaczy samochodów osobowych po uszkodzeniu silnika lub skrzyni biegów twierdzi, iż pojazd nadaję się tylko na złom. Nie powinniśmy zapominać, iż w nowoczesnych czasach oba te części są częściami, które możemy zmienić w nieomal dowolnym warsztacie samochodowym. Jeśli zdecydujemy się na prywatną wymianę skrzyni, powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na parę bardzo znaczących szczegółów. Po pierwsze, gdzie taką skrzynię należy zakupić.

Jeśli mamy starszy samochód, nie będzie dla nas dochodowe kupno oryginalnej skrzyni, albowiem jej cena może niedużo się różnić od pełnego auta. Nieraz w następstwie tego należałoby rozejrzeć się po okolicznych szrotach, czyli sklepach z wykorzystywanymi częściami automobilowymi – wypróbuj także skrzynia s-tronik. Przed wymianą musimy się zabezpieczyć w pokaźną ilość rozmaitych kluczy nasadowych oraz oczkowych. Niezbędny również ma prawo okazać się kanał. W co niektórych samochodach wymiana skrzyni biegów bez kanału nie jest możliwa.

Na wymianę powinniśmy poświęcić około dwóch dni. Jeżeli posiadamy umiejętności równe doświadczonemu mechanikowi, czas ten będzie krótszy. Struktura skrzyni biegów jest dosyć skomplikowana. W jej obudowie jesteśmy w stanie odszukać trzy wały: sprzęgłowy, newralgiczny i pośredni. Moc silnika jest przekazywana na wałek sprzęgłowy, jaki przekazuję ją za pośrednictwem kół zębatych na wał pośredni. Na wale pośrednim i kluczowym znajdują się następne koła zębate, odpowiadające za zmianę biegów. Kompletny układ ma obowiązek posiadać odpowiednie smarowanie. Stosuje się do tego trafny olej przekładniowy. W starszych skrzyniach wielokrotnie można było się spotkać z przełożeniem bezpośrednim. Jest to wałek sprzęgłowy połączony z wałkiem kluczowym. Między nimi nie następuje żadna zmiana szybkości pracy układu. Wiele osób zastanawia się też, czym jest nadbieg. Jest to mechanizm, jaki sprawia, iż prędkość wałka kluczowego jest większa niż sprzęgłowego. Zdarzają się skrzynie, gdzie występuje więcej niż jeden nadbieg. Są one nadzwyczaj pożyteczne w samochodach, bowiem zapewniają długodystansową jazdę bez zmiany biegu oraz zminimalizowanie spalania samochodu. Ze względu na własną budowę całkowity mechanizm waży około 40 kg.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz