Plac budowy lub renowacja? Rozważamy koszty

Czasami zdarzają się takie szanse, że wolno kupić stosunkowo niedrogo działkę z domem, jaki jest w wybitnie złym stanie – a w takim razie dedykowany do remontu. Wolno także zakupić działkę budowlaną oraz na niej zbudować od podstaw własny wyśniony dom. Zostaje w związku z tym pytanie – jaką opcję wybrać, która jest korzystniejsza, lub renowacja starego domu wyniesie finansowo mniej niż wybudowanie innowacyjnego domu od podstaw?

Nieraz oczywiście okazuje się, że remont ma prawo pochłonąć znaczniejsze wydatki aniżeli postawienie oryginalnego domu, w dodatku może zająć o wiele więcej czasu. Może się również okazać, nawet już w trakcie prowadzonego remontu, że dom jest w tak kiepskim stanie, że trzeba będzie zrealizować jeszcze następne prace, nie zaplanowane oryginalnie. Wskutek tego warto odpowiednio się zastanowić, czy kupować taki dom dedykowany do remontu, najlepiej skorzystać wtedy z opinii biegłego, który byłby zupełny koszt wyremontowania takiego domu.

Zbudowanie domu od fundamentów ma tą przewagę, że wolno wybrać umowny projekt, nie ma jakichkolwiek ograniczeń narzuconych już będącymi uwarunkowaniami. Niekiedy przydatnym rozwiązaniem jest również kupno starego mieszkania, wyburzenie go oraz postawienie w tym miejscu domu nowego, sprawdzając też piwnice ogrodowe. Zanim przystąpimy do realizowania inwestycji, jaką jest budowa prywatnego domu, warto jest policzyć, chociaż w pewnym uproszczeniu, jaki będzie koszt konstruowania takiego domu i w jaki sposób zagwarantować fundowanie tej inwestycji. Przyzwoicie jest również mieć możliwość awaryjnego zdobycia pokaźniejszych środków finansowych, choćby poprzez wzięcie kredytu. Koszt budowy domu to nie tylko samo jego wymurowanie, należy tu uwzględnić koszt zakupu działki pod budowę, koszt projektu domu i pojedynczych przyłączy jak woda, prąd czy kanalizacja. Następny koszt to zakup materiałów budowniczych – w tej kwestii nie należy oszczędzać, bo budujemy dom na pokolenia i ma być on pewny oraz solidnie wykonany. Kolejne wydatki obejmują tak zwaną robociznę, a w takim razie finanse przeznaczone na zapłatę dla ekipy budowlanej. Także w tym aspekcie nie należy przesadnie oszczędzać, poprzez wynajęcie ekipy najtańszej, jednak niekoniecznie profesjonalnej oraz solidnej. Prace wykończeniowe w budynku umieją pochłonąć wydatki nie mniejsze niż samo jego postawienie, a w takim razie koszt poszczególnych instalacji i wykończenia ścian czy posadzek.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz