Pliki w chmurze – czy warto?

W dzisiejszych czasach w szeregu przypadków napotykanym zjawiskiem i usługą jest cloud computing, co w tłumaczeniu na język polski oznacza nic innego jak serwer w chmurze. Co to jednakże jest oraz co on adekwatnie oznacza? Usługi cloud koncentrują się wokół maksymalizacji skuteczności wspólnych zasobów – więcej na rynek it.

Zasoby chmury są zazwyczaj dzielone nie jedynie przez wielu użytkowników, jakkolwiek także prężnie przydzielone na żądanie. Termin przejście do chmury, wielokrotnie spotykany w tym wypadku odnosi się również do odejścia schematycznego modelu CAPEX, który świadczy zakup dedykowanego oprzyrządowania oraz deprecjonowanie go na pewien czas, do modelu OPEX, inaczej korzystania ze wspólnej infrastruktury chmury i płacenie tylko jak ktoś jej wykorzystuje. Zwolennicy twierdzą, że usługa cloud pozwala firmom uniknąć wielu kosztów infrastruktury, a skoncentrować się na projektach. Do tego sugerują również, że opcja ta zezwala przedsiębiorstwom na to by ich aplikacje działały prędzej, słusznie i przede wszystkim wymagając mniej konserwacji, co znowu pozwala jej prędzej przystosować ewentualne zmienne, zwłaszcza nieprzewidywalne w biznesie. Uruchamiamy Windows w trybie awaryjnym.

Aby tego dokonać, restartujemy naszą machinę. Już po restarcie, lecz przed załadowaniem się systemu Windows, przyciskamy przycisk F5 żeby wstąpić w tryb wyboru rozruchu systemu oraz opcje awaryjne. Zobaczymy tam między innymi opcje, tryb awaryjny, tryb awaryjny z obsługą sieci, ostatnia dobra znana konfiguracja, ostatnie działające ustawienie, uruchom system Windows prawidłowo. Wybieramy tryb awaryjny i czekamy na zaokrętowanie się pulpitu awaryjnego. Jeśli wszystko wykonamy właściwie, pecet wznowi działanie, niemniej jednak co jeżeli nie?

Nierzadko bywa, że komputer się po prostu popsuje oraz wszystkie dane znikają. W pewnych momentach tak się właśnie dzieje. W takim wypadku mogą nam się przydać serwery internetowe czy tak zwany serwer w chmurze, który jest niczym innym jak internetowym dyskiem, na którym jesteśmy w stanie przechowywać potrzebne nam dane. To nadzwyczaj dobre rozwiązanie nie tylko ze względu na bezpieczeństwo w trakcie awarii, jednakowoż w głównej mierze kiedy nie ma nas w domu a pragniemy skorzystać z zasobów stworzonego przez nas dysku. Wystarczy zalogować się na innym komputerze oraz korzystać.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz