Podróże nie tylko drogą lądową

Do jakiejkolwiek podróży powinniśmy się przygotowywać. Czasami mamy na to dużo miesięcy – bywa, że wakacje planujemy już zimą. Wtedy jesteśmy w stanie się zastanawiać nad wyborem kraju, biura turystycznego, miejsce wyjazdu lub docelowej miejscowości, w jakiej się zatrzymamy. Mamy czas na to, by wszystko szczegółowo przemyśleć oraz zaplanować. Niekiedy jednakże decydujemy się na wyjazdy last minute.

Wówczas działamy nadzwyczaj szybko. Mamy zaledwie parę dni, aby wybrać miejsce, spakować walizki, wykupić wycieczkę i jeszcze zaznajomić się z planem miasta, kupić przewodnik. A jakkolwiek pragniemy być jak najodpowiedniej przygotowani do takiego wyjazdu. Warto sporządzić listę, na której zapiszemy sprawy, które bez żadnych zahamowań wypada załatwić, rzeczy, które powinniśmy zabrać. W pośpiechu zapominamy o wielu przedmiotach i sprawach.

Jeśli będziemy mieć zanotowane na kartce, co jeszcze powinniśmy wykonać z całą pewnością nie zapomnimy o niczym. Załatwione sprawy musimy z takiej listy wykreślać. To uprości nam przygotowania do wyprawy. A w pewnych momentach jest to jakkolwiek wyprawa wybitnie daleka. Z rozkoszą wyjeżdżamy za granicę. Jeździmy tam, żeby poznawać nowiutką kulturę, inną od naszej idealnej. A takie wycieczki są coraz tańsze. Ceny wyprawy krajowej zrównują się z cenami za granicą. Skutkiem tego także dużo osób wybiera oczywiście zagraniczne wycieczki – decyduje się na wynajem łodzi motorowych. Tam wszystko wydaje się inne niż w nas w kraju. Na krótszą eskapadę krajową jesteśmy w stanie pozwolić sobie nieomalże zawsze.

Czasami jedziemy w miejsce znacznie bardziej odległe – na przykład nad może, niekiedy wybieramy inną miejscowość, która leży niedaleko naszej klarownej. Wyprawa za granicę jest jednakże o wiele bardziej ekscytująca. Zwykle jest to wielogodzinna podróż w trakcie której przemierzamy dużo tysięcy kilometrów. Czasami jedziemy samochodem, nieraz decydujemy się na samolot. W obcym kraju mówi się w innym języku, są inne zwyczaje, jakie należałoby ujrzeć. Nieraz to właśnie dlatego wybieramy inny kraj – ażeby zwiedzać, uczyć się języka, kosztować innej kuchni. Często z takich wycieczek zagranicznych przywozimy bez liku pamiątek dla siebie i własnych bliskich, rodziny. Są to przedmioty kojarzące się z danym krajem.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz