Regały półkowe – poradnik kupującego

Pragnąc zakupić regał półkowy konsument swoje pierwsze kroki kieruje zazwyczaj do marketów budowlanych, które kuszą regałami o dużych nośnościach w zaskakująco niskich cenach. Niestety regał półkowy z marketu nie zawsze jest optymalnym wyborem.

Regały półkowe z marketu

Podstawowym problemem marketowych regałów półkowych są ich parametry wytrzymałościowe, które są albo niekompletne, albo niemożliwe do zweryfikowania. Jako przykład posłuży nam regał oferowany w jednej z dużych sieci handlowych, posiadający wymiary 180x90x40 cm, 5 poziomów składowania, deklarowaną nośność wynoszącą 300 kg na półkę i cenę nieprzekraczającą 150 zł.

Z prostego rachunku wynika, że analizowany regał półkowy jest w stanie udźwignąć łącznie 1500 kg, czyli mniej więcej tyle, ile waży samochód osobowy. Ciężko w to uwierzyć patrząc na materiał, z którego jest zrobiony, ale przyjmijmy wstępnie, że jest to prawda. W opisie produktu i na opakowaniu próżno jednak szukać informacji o podstawowych parametrach warunkujących nośność regału, a więc maksymalnej odległości pierwszej półki od posadzki, wysokości półek i sztywności ramy. Może się więc okazać, że aby osiągnąć deklarowane 1500 kg regał musi zostać na stałe zakotwiony do podłogi lub ścian, posiadać pierwszą półkę na wysokości 2 cm oraz rozstaw między pozostałymi nie większy niż 40 cm.

Idźmy dalej i załóżmy, że zmontowaliśmy nasz regał zgodnie z instrukcją oraz zamocowaliśmy go do ściany. Stworzyliśmy 5 poziomów składowania o wymiarach nie przekraczających 90×40 cm i wysokości 40 cm. Teoretycznie każda półka udźwignie 12 worków cementu jednak zmieszczenie ich na tak małej powierzchni jest po prostu fizycznie niewykonalne. Maksymalna nośność jednej półki pozostaje więc deklaracją niemożliwą do zweryfikowania.

Przechodząc do konkluzji – jeśli potrzebujemy taniego regału do piwnicy, na którym będziemy składować ozdoby choinkowe i kilka słoików z przetworami to śmiało można zdecydować się na tani regał półkowy z marketu. Szanse, że zbliżymy się do granic jego wytrzymałości są raczej niewielkie.

Co jednak zrobić, gdy regał ma być zainstalowany np. w zakładzie produkcyjnym, gdzie będzie eksploatowany do granic możliwości? W takim przypadku należy zwrócić się do profesjonalnego producenta lub autoryzowanego dostawcy, który wraz z regałem półkowym dostarczy deklarację zgodności z odpowiednimi normami i rzetelnie obliczona nośnością.

Regały półkowe od profesjonalnego dostawcy

Zwracając się z zapytaniem do profesjonalnego dostawcy regałów półkowych w większości przypadków możemy spodziewać się rzetelnego doradztwa w zakresie doboru odpowiedniej konfiguracji. Kupujący nie musi zastanawiać się nad wyborem odpowiednio dobranego produktu, jednak warunkiem jest podanie dostawcy szczegółowej specyfikacji warunków składowania, na którą składają się:

  • wymiary i masa jednostki ładunkowej (czy będą to kartony, pojemniki magazynowe, opakowania jednostkowe czy inne ładunki niestandardowe),
  • opis składowanego ładunku, który posłuży do wyboru odpowiedniego wypełnienia półek (płyta wiórowa, siatka, panele stalowe).
  • wymiary pomieszczenia magazynowego włącznie z wysokością oraz ew. wstępnym szkicem ustawienia regałów,
  • informacja, czy regał może zostać zakotwiony do posadzki,
  • informacja o warunkach panujących w magazynie (w przypadku pomieszczeń o podwyższonej wilgotności, np. chłodniach lub piwnicach konieczne będzie zastosowanie elementów ocynkowanych).

Na podstawie tych informacji dostawca będzie w stanie przygotować szczegółową ofertę w pełni dostosowaną do naszych potrzeb, a kupujący zyska poczucie spokoju, że jego cenny ładunek będzie na regale bezpieczny. Sprawdź szeroką ofertę regałów półkowych na stronie sklepu: https://www.wszystkodomagazynu.pl/katalog/regaly-polkowe-i-archiwalne-2

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz