Uważaj na media – wybieraj wypróbowane źródła informacji

Kiedy tak właściwie normalny człowiek myślimy o sztuce z reguły ma na myśl coś wybitnie wspaniałego, bardzo głębokiego oraz niezwykle niespotykanego, coś co ma szczególną wartość.

Niewątpliwie, prawdziwa sztuka powinna wzbogacić osobowość każdego człowieka, a nie ogłupiać. Czy kiedy mówimy o „massmediach” przychodzą nam na myśl takie właśnie takie pozytywne przemyślenia? Chyba właściwie nie. I słusznie, bo szablonowe massmedia mają z prawdziwą sztuka niewiele wspólnego. Chociaż, naturalnie mają i własne pozytywne aspekty, swoje plusy. Massmedia dostarczają ludziom informacje w sposób skondensowany, prędki i jasny. Dzięki takim wiadomościom mamy ogólny rys na tematy tego co się dzieje wokół nas. Dzięki temu kształtujemy własne poglądy, spostrzegamy świat naokoło nas. Mimo to nie bez powodu mówi się, że środki masowego przekazu to czwarta władza. I prawdziwością jest, że media mają obfity wpływ na władzę nad nami. Nie każdy z nas potrafi selekcjonować wiadomości, niektórzy bezkrytycznie odbierają wydarzenia jakie mają miejsce dookoła nas.

Nieraz musimy bardziej krytycznie podejść do informacji, jakie serwują nam współczesne środki masowego przekazu. Nie zawsze każda informacja jest rzetelna o zgodna z prawdą. Nowoczesna telewizja ma za zadanie nie tylko informować widza, jednak dostarczyć mu przed wszystkim relaksu oraz rozrywki – przetestuj ważne informacje. Dzisiejsi odbiorcy są coraz mniej wymagający, a to być może za sprawą właśnie mediów, jakie dość nieraz zwyczajnie ogłupiają. Przestajemy chodzić do kina, do teatru, nie czytamy książek a tylko polegamy na wygodnej papce podanej nam przez współczesne media. Właśnie dlatego z czasami zadowalają nas słabe seriale, marne audycje a coraz bardziej wzruszamy się reklamami. Nie mamy także na tyle czasu, aby racjonalnie oraz sumiennie selekcjonować podane nam informacje. To co usłyszymy w radiu czy telewizji bierzemy za fakt i bezkrytycznie zawierzamy wszystko mediom. A media jakkolwiek nie zawsze podają właściwe wiadomości, na poziomie.

Współczesny odbiorca bardziej koncentruje się na najnowszych technikach. Niekoniecznie na formie przekazu, czy dana informacja jest właściwej jakości czy wnosi coś nadzwyczajnego. Żyjemy ekspresowo, stąd również formy przekazów medialnych są przystosowane do naszego pędzącego życia. Niemniej jednak kiedy mamy chwile czasu ,warto obcować ze sztuką wyższą, która uczy nas wrażliwości na otaczający nas świat.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz