W jaki sposób media modyfikują świat? Rząd, celebryci oraz informacje

Świadomość cywilna jest pojęciem socjologicznym. W skrócie, oznacza zbiór zrozumień, przedstawień, opinii, przeświadczeń, przesądów w odniesieniu do danej grupy cywilnej. Inna będzie świadomość społeczeństwa wiejskiego, miejskiego, bogatego, biednego. Środki masowego przekazu oznaczane są od dawna czwartą władzą. Rozliczne programy, które oglądamy, których słuchamy, poszerzają naszą profesjonalną wiedzę w jakimś temacie, zezwalają nam na zajęcie prywatnego stanowiska lub tak na nas wpływają, iż zgadzamy się z opowiedzianą opinią medialną.

Jeśli niemniej jednak władza ma bezgraniczny oraz niczym nie skrępowany dostęp do mediów, jest w stanie przekazać tak wyselekcjonowane treści, aby w efekcie końcowym, ludzie nie posiadając dostępu do innych źródeł wiadomości, przyswoili je oraz uznawali za własne. W wielu państwach miała miejsce medialna manipulacja społeczeństwem, to smutne, taka sytuacja w wielu krajach w dalszym ciągu istnieje. Najgroźniejsze jest formowanie świadomości ideologicznej, politycznej, religijnej. Znaczna część społeczeństwa bezkrytycznie przyjmuje opinie przedstawianej przez media, nawet nie zastanawiając się nad inną odsłoną danego kłopotu.

W następstwie tego wyznaczona jest rozmaitość mediów, żeby odbiorca mógł samodzielnie wybrać takie wiadomości, jakie pomogą mu zająć indywidualne stanowisko w danej sprawie – sprawdź portal informacyjny. Sieć internetowa jest aktualnie powszechnie dostępna. Społeczeństwo niesłychanie z zapałem korzysta z jej zasobów informacji. Dla internautów w pełni dobrowolnych, normalną rzeczą jest poszukiwanie wiadomości nie tylko w paru pionierskich na rynku pismach, czy telewizyjnych stacjach, niemniej jednak wypowiedzi ludzi opiniotwórczych z poza prasy, nadajnika, telewizji, inaczej z kręgu osób niezależnych. O ile każda stacja telewizyjna, lub radiowa ma własny dany do realizacji profil, kierunek programowy, o tyle internet jest źródłem setek opinii, na podstawie których jesteśmy w stanie sobie stworzyć własny obraz sytuacji, własną opinię, mało tego – naszą klarowną opinią możemy się natychmiast podzielić z innymi. Takiej dyspozycji w innych środkach masowego przekazu, poza internetem nie ma.

Stacje telewizyjne stają się coraz znacznie bardziej otwarte na opinie telewidzów, lecz kontakt z nimi jest zazwyczaj poprzez pocztę mailową, niedużo jest programów, w których telewidzowie mogą w trakcie ich trwania przekazywać bezpośrednio na antenie swoje uwagi czy opinie. Internet jest jedynym, rzeczywiście niezależnym medium, jakie może w bardzo krótkim czasie nawet zmienić bieg historii. Stąd, w wielu państwach, internet jest wybitnie niepraktycznym medium dla rządzących.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz