W jaki sposób wygląda i jakie ma konstrukcje polska armia?

W czasie wyjścia naszego kraju z armii Układu Warszawskiego uzbrojenie, jakie było na oprzyrządowaniu stworzonego przez nas wojska, opuszczało wiele do życzenia. Cały niemalże sprzęt oparty był o stare, sowieckie techniki, w wielu przypadkach przypominające sprzęt bojowy z okresu II wojny światowej. Staroświeckie czołgi i wozy bojowe, z jakich znaczna część nie dawała się nawet odpalić – bywały często sytuacje, iż raz czy też dwa razy w roku taki sprzęt był odpalany na pokaz, po czym odholowywany do magazynu. Z chwilą wejścia Polski do struktur NATO pozostaliśmy zobligowani do przezbrojenia naszej profesjonalnej armii, także zastosowania innego typu szkolenia naszych żołnierzy. Tak w takim razie z każdym rokiem powoli są wycofywane z należącej do nas armii przestarzałe oprzyrządowania produkcji radzieckiej bądź też także polskiej, w oparciu o radzieckie techniki.

Dokonaliśmy zakupu dzisiejszych samolotów myśliwskich typu F-16, dokonano także zakupu właściwej jakości samolotów transportowych, co jest wymagane dla uczestnictwa naszych żołnierzy w misjach natowskich czy podejmowanych pod egidą ONZ lub też misjach typu saperskie.pl – prace i usługi saperskie. Niemniej jednak jesteśmy dopiero należycie na początku tej drogi, to jest przezbrojenia naszego wojska i oprzyrządowania naszych żołnierzy w współczesne systemy walki, efektywną broń, środki transportu czy łączności. Najogromniejszy polski producent sprzętu militarnego zapowiada kilka projektów, jakie mają na celu wyposażenie naszej profesjonalnej armii w dzisiejszy sprzęt.

Rząd w ostatnim czasie dokonał dofinansowania zakładów zbrojeniowych, była to suma niespełna 400 milionów złotych, co zezwoli na rozwinięcie produkcji i opracowanie innowacyjnych technologii. Obecnie silnie zaawansowane prace trwają przy domysłach technologicznych i produkcji innowacyjnego wozu bojowego dla piechoty – ma on spełniać funkcje czołgu lekkiego, jego obsługa konstruować się będzie z 3 żołnierzy, zaś zabierał będzie na pokład jako lądowanie jeszcze 8 żołnierzy. Trwają również zaawansowane prace nad konstrukcją polskiego samolotu do transportu wojskowego – pragniemy być w tej kwestii samowystarczalni, szczególnie, iż coraz częściej nasze wojska biorą udział w operacjach w ramach prowadzonej współpracy wojskowej NATO.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz