W jaki sposób wyselekcjonować bramę do posesji? Bramy w historii świata

Brama stanowi koniecznie potrzebny element architektoniczny zarówno stanowiąc furtka do budynku, do sieni, wtedy bramą określa się po prostu drzwi wejściowe, czy też w formie części ogrodzenia, furta prowadząca na posesję. Jednak najczęściej pod pojęciem brama rozumiano bramę grodzką, która w dawnych czasach była niezbędnym elementem murów grodzkich. Przejście bramy miejskiej w średniowieczu nie było bynajmniej łatwą do wykonania sprawą.

Obwarowania miejskie były najpilniej strzeżonym elementem miasta, doglądanego przez grupy wartowników, którzy w dzień wpuszczali pieszych oraz bydło do miasta (przeważnie gdy akurat był dzień targowy oraz w mieście odbywał się kiermasz lub inne święto), natomiast po zachodzie słońca bramy grodu były zamykane żeby żaden intruz nie mógł się wedrzeć do wewnątrz.

Nie każdy miał możliwość, wejść do średniowiecznego miasta. Wartownicy mogli cofnąć każdego, jeżeli swoim wyglądem albo zachowaniem wywoływał ich podejrzenia. Celem było wpuszczanie wyłącznie mieszkańców miasta, kupców, majstrów, ewentualnie teatrzyków objazdowych czy polityków, unikanie natomiast niebezpieczeństwa przepuszczania rabusiów, złoczyńców oraz wszelkiej maści łotrów, którzy z założenia zaczynali się uaktywniać po zachodzie słońca. Toteż wszyscy mieszkańcy grodu mając świadomość, iż niefrasobliwość mogłaby dla nich oznaczać nocleg pod granicami grodu, starali się w ten sposób załatwiać wszystkie kwestie, aby przekroczyć miejską furtę przed zmrokiem aby nie narażać się w tej sytuacji na nocleg z dala od ich domu. Z drugiej strony, z myślą o podróżnych, którym nie dane było dostać się do miasta za dnia, pod jego murami, funkcjonowały karczmy oraz gospody dla wędrowców. Stare legendy o Lajkoniku głoszą iż brama grodzka uratowała Kraków przed najazdem Tatarów. Żadna bitwa nie doszła do skutku, ponieważ nie było takiej konieczności. Wystarczyło zaledwie zawrzeć bramę, aby zapobiec atakom.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz