Z jakiego materiału zbudować nagrobki?

Wiele osób zastawia się nad tym, co jest po śmierci? Tym z pewnością nie będziemy się zaprzątać. Skoncentrujmy się na drodze pomiędzy życiem a światem odwiecznym, innymi słowy na pogrzebie. Ciała zazwyczaj są chowane w ziemi, a w takim razie wymagają odpowiedniego miejsca oraz oznaczenia. Takie oznaczenie gwarantują nagrobki, jakie są ikoną nekropolii. Rozmaite nagrobki z granitu czy też marmuru dekorują doły z ciałami ludzkimi. Istotne jest to, żeby dobrać nagrobek do wymiarów miejsca pochówku. Dlatego firmy kamieniarskie, które aranżują nagrobki proponują różnorodne rodzaje cmentarnych dodatków. Nie chodzi o jakość i o półprodukt, z którego zostanie skonstruowany nagrobek. Chodzi w głównej mierze o wielkość. Nagrobki podwójne pozwalają na pogrzebanie znacznie większej liczby ciał, aniżeli nagrobki poznań pospolite. Istnieją też rodzinne grobowce, gdzie chowa się praktycznie wszystkich członków rodziny.

Obecnie na cmentarzach spotykamy nagrobki pojedyncze, podwójne lub rodzinne, inaczej te większe. Grobowce i krypty to rzadkość. Ich już się nie wykorzystuje. Naukowcy uważają, iż ciało ludzkie powinno leżeć w Ziemi, jaka ekspresowo zaopiekuje się resztkami, które pozostaną po człowieku. Właśnie dlatego dużo rodzin decyduje się na cmentarne uroczystości. Alternatywą jest kremacja ciała ludzkiego. Ta moda w Polce jeszcze nie narosła do znacznych formatów. Poza tym nie każdy kojarzy przyzwoicie kremację. Śmierć łączy się z ceremonią żałobną oraz długim snem w trumnie. Żeby trumna leżała w spokoju – potrzebne są nagrobki. Wolno wykupić miejsce na cmentarzu oraz nie obudować miejsca pochowania nadzwyczajnymi nagrobkami.

Mimo to takich metod raczej się nie praktykuje. Jeśli poszukujemy większego pomnika – nie ma kłopotu. Jednostki gospodarcze też są na to przygotowane. Zakłady tworzące nagrobki podwójne doskonale zdają sobie sprawę z tego, co zaoferować rodzinie, która właśnie straciła bliską osobę. To trudna chwila. Jednakże nie można mówić w tym fachu oraz miłych chwilach lub ewentualnie o uciesze, jaka po prostu jest nie na miejscu. Katalogi, propozycje zakładów pogrzebowych oraz kamieniarskich są wsparciem. Możemy w spokoju zdecydować, jaki typ nagrobka wyłonić. Niejednokrotnie wzory są typowane pod dyktando najbliższej rodziny.

A teraz przeczytaj coś jeszcze:

Dodaj komentarz